środa, 18 marca 2015

“Być córką w teorii i praktyce.”.


Bierzemy udział w konkursie Foch.pl oraz serwisu Audioteka.pl.
Konkurs związany jest z premierą audiobooka 
“Matko, czy możesz mieć wszystko”
zawierającego kultowe teksty z serwisu Foch.pl - 17 najlepszych felietonów  o macierzyństwie, czytanych przez Marię Seweryn. Być córką w teorii i praktyce

Znaczenie środowiska w rozwoju dzieci jest nieocenione. Często zapomina się o tej kwestii. 
W rodzicielstwo wpisana jest troska o potomstwo, a także jego rozwój na wielu płaszczyznach (Bakiera, Stelter, 2010). 
 Filozofowie często zadają pytanie: „Po co właściwie ludzie mają dzieci?”. Odpowiedzi jest wiele. W zależności od grupy, którą pytają czy są to dzieci, dorośli, mówi się o obowiązkach, potrzebach, normach społecznych i osobistych np. „bo tak wypada”, „bo przyszła na to pora”, „bo rodzina wywierała na nas presję”, „tak musi być”. Wytłumaczenie jest prostsze niż się wydaje: ludzie mają dzieci po to, by je kochać. 
Potrzeba miłości w człowieku jest tak duża, że relacja z jedną jednostką bywa niewystarczająca 
(Wojciszke, 1995). Znaczącym elementem mikrosystemu rodzinnego jest macierzyństwo. Zakłada priorytetową rolę matki w tworzeniu i pielęgnowaniu więzi emocjonalnej w rodzinie, choć rola ojca jest ważna w innych aspektach jak reguły, zasady, potocznie twarde wychowanie (Kamińska- Reyman, 1995). 
Edith Piaf, na pytanie o najcenniejszą wartość w życiu odpowiedziała bez zastanowienia- miłość. Niezależnie od płci, wieku rozwojowego, pozycji społeczno- ekonomicznej- nie ma nic cenniejszego od tego uczucia. Z kolei Wilde stwierdził: „Dzieci z początku kochają swych rodziców, a gdy są starsze, sądzą ich, czasem im wybaczają”. Tutaj daje się zauważyć ewolucja: w zależności od rozwoju psychospołecznego dziecko zwraca uwagę na wiele zależności: akceptacja, wiara, idealizacja, negacja czy nienawiść.
A jak ta sytuacja wygląda z perspektywy córki czy syna? Czy łatwo odnaleźć się w rzeczywistości, w której to rodzice stawiają wymagania lub narzucają obowiązki?
Warto dbać o dobre relacje między dziećmi a rodzicami szczególnie w XXI wieku, gdzie liberalność, wielość kultur czy rozwój grup wsparcia w tym subkultur jest nieskończona- bardzo łatwo można przekroczyć subtelną różnicę. Bycie córką w moim przypadku nie jest proste, każdy pragnie akceptacji i szczęścia osób, które nas wychowały. Chcemy przecież, żeby mogli się Nami chwalić i powiedzieć: „Moja córka jest naprawdę świetna, radzi sobie w życiu”. Jednakże sprostanie oczekiwaniom jest niezwykle trudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem, które wymaga ode mnie: odwagi, odpowiedzialności, rzetelności i pracowitości na wielu wymiarach.
Na początku do ok. 12 roku życia najważniejsza jest stymulacja to jest: zabawa, spędzanie czasu z najbliższymi, akceptacja czy budowanie poczucie bezpieczeństwa. Następnie adolescencja- jest to okres buntu, sprzeczności i braku konotacji w wymiarze rodzice- dzieci. To najbardziej burzliwy czas dla obydwu stron- można sobie z tym etapem poradzić, jednak brak zgody, bunt, satysfakcja „obcymi” tzn. kolegami, sympatiami- jest nieuniknione, a wręcz zdrowy- w innym przypadku to całkowity konformizm (Aronson, 1995).
Rola córki tak jak i rodzicielstwo jest wymagające zarówno w sferze poznawczej, emocjonalnej czy motywacyjnej. Kalkulacyjne podejście do tego aspektu może wiązać się z pytaniem: „Czy warto się starać? Czy warto spełniać oczekiwania swoich rodziców? Co nam z tego przyjdzie w przyszłości?” Na te pytania każdy musi znaleźć odpowiedź samodzielnie.
W nawiązaniu do Wilde’a, ale także z autopsji można mówić nijako o sinusoidzie kontaktów na tle rodzinnym: dzieciństwo idealnie, adolescencja duży spadek, a wczesna dorosłość ponownie powrót do wyidealizowanego dzieciństwa, mam pewność, że podobnie będzie w pozostałych etapach.
Tekst powstał  przy współpracy z Marleną S.

Na koniec macierzyństwo wegług Focha Jeśli macie ochotę wziąć udział w konkursie swoje posty kierujcie na adres  konkurs@audioteka.com
Warunek - blog musi być prowadzony minimum pół roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje serdecznie za odwiedziny na naszym kawałku blogosfery :-D Jeśli podobał Ci się post zostaw mały ślad w postaci komentarza, tym samym zapraszasz mnie do swojego świata:-)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...