wtorek, 24 kwietnia 2012

„Sucha noc. Śpijcie Spokojnie” moczenie nocne u dzieci.

"Moczenie nocne to powszechne zjawisko - druga po alergiach najczęściej występująca dolegliwość u dzieci. Wciąż traktowana w naszym kraju jak tabu, dla wielu dzieci i ich rodziców jest przyczyną lęku i wstydu. Od 2011 roku trwa ogólnopolska kampania edukacyjną „Sucha noc. Śpijcie spokojnie” (pomysłodawcą jest marka DryNites), która ma na celu przełamywanie tabu,a w efekcie pomóc tysiącom polskich rodzin spokojnie przejść przez etap nocnego moczenia ich dzieci.W kampanię zaangażowali się eksperci, a ich porady znaleźć można na stronie internetowej http://www.suchenoce.pl/
 Moczenie nocne dzieci jest powszechniejsze niż sobie możemy wyobrazić. Zmoczenie łóżka w nocy zdarza się w Polsce ponad 400 tyś. dzieciom  powyżej 4. roku życia. Jest to zjawisko dotyczące średnio co trzeciego dziecka w wieku 4 lat i co piątego dziecka w wieku 4-7 lat.  Warto pamiętać, że dla większości dzieci jest to naturalny etap rozwoju, a umiejętność trzymania moczu przez całą noc jest najtrudniejszą do wypracowania podczas nauki korzystania z toalety. Niestety w społeczeństwie wciąż pokutuje wiele mitów związanych z nocnym moczeniem, a rodzice rzadko potrafią zapewnić swoim dzieciom odpowiednie wsparcie. Aby tę sytuację zmienić, marka DryNites – numer 1 na świecie wśród majteczek na moczenie nocne dzieci – zapoczątkowała w Polsce kampanię edukacyjną „Sucha noc. Śpijcie spokojnie”. Jej główne cele to zwiększenie świadomości społecznej na temat nocnego moczenia dzieci i zmiana podejścia do tego zjawiska w naszym kraju.

W związku z brakiem dostatecznej informacji na temat moczenia nocnego problem ten może wywołać niepotrzebne obawy oraz presję. Z kolei brak odpowiedniej rozmowy z dzieckiem dotkniętym syndromem moczenia nocnego, a także z jego rówieśnikami, może być źródłem wstydu i niskiej samooceny.

W ramach kampanii dotychczas przygotowana została bajka pt. „Najtek i przyjaciele” pokazująca, że moczenie nocne nie powinno być powodem wstydu zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców. Bajki czytają Dorota Zawadzka, ekspert kampanii, oraz aktor Rafał  Królikowski. Opisane w niej historie uczą dzieci tolerancji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, również tych dotyczących moczenia nocnego. Na zakończenie drugiej części Sonia Bohosiewicz śpiewa kołysankę pt. „Śpijcie spokojnie”.
Dodatkowo  bajka i kołysanka zostały załączone do pakietu edukacyjnego, który w ramach kampanii edukacyjnej trafiła do 600 przedszkoli w całej Polsce. W pakiecie znalazły się przydatne wskazówki dla rodziców dotyczące emocji związanych ze wstydem w życiu dziecka oraz syndromu moczenia nocnego, a także przeznaczone dla nauczycieli konspekty czterech zajęć na temat przyjaźni i kłopotliwych sytuacji, z jakimi może mieć do czynienia przedszkolak."Fajna akcja, mam nadzieję że dotrze do szerszego grona rodziców i przestanie być problemem ukrywanym  w domu.


6 komentarzy:

 1. Bardzo fajna akcja, my akurat z moczenie w nocy nie mamy problemów, zdarzy się raz na jakiś czas, jednak mały ma dopiero 3 lata wiec nie wymagam od niego nie wiadomo czego. Za to z kupką mamy problemy:/ bo nigdy zdążyć nie może:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uporacie sie i z tym, kwestja czasu, musisz obserwować przez tydz. uwaznie zachowanie swojego brzdąca i napewno zauważysz kiedy się kręci na kupkę, on jest jeszcze malutki i potrzebuje wsparcia. wykorzystac tez możesz fizjologję czyli za każdym razem rano wysadzać na nocniczek, wtedy zazwyczaj się dziecko wypróżnia oraz po każdym posiłku, u nas to działa, Maja zazwyczaj rano robi kupkę, jeśli nie zrobi jesteśmy w pogotowiu, czerwona lampka uwagi skupia sie na Majce:P

   Usuń
 2. Alez ja doskonale wiem kiedy on chce kupkę, wchodzi wtedy pod stół:). Kwestia tylko tego aby przekonać go, że lepiej szybciutko pójść do wc, a nie chować się i w ostatniej chwili biec :). Tego nie potrafię, z resztą wg niego majteczki są głodne... ( wiem obrzydliwa teoria)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3 - latek wie lepiej:P cierpliwość jest cnota przy dzieciakach, moja siosta ma szkraba w tym samym wieku co Twój brzdąc, mówi nieraz że z babcia by uciekły gdzie pieprz rośnie przed nim, mały szatan:P jedynie tata ma na niego zbawienny wpływ...

   Usuń
 3. Tata mówisz? W sumie u nas tata ma większy posłuch... Hahah wyśle tate na rozmowe z synem! Dzięki za pomysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie niech pogadają sobie po męsku!!! Mojego siostrzenca tata nauczył sikać jak facet heheheh... cos w tym musi byc:P

   Usuń

Dziękuje serdecznie za odwiedziny na naszym kawałku blogosfery :-D Jeśli podobał Ci się post zostaw mały ślad w postaci komentarza, tym samym zapraszasz mnie do swojego świata:-)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety