wtorek, 24 kwietnia 2012

„Sucha noc. Śpijcie Spokojnie” moczenie nocne u dzieci.

"Moczenie nocne to powszechne zjawisko - druga po alergiach najczęściej występująca dolegliwość u dzieci. Wciąż traktowana w naszym kraju jak tabu, dla wielu dzieci i ich rodziców jest przyczyną lęku i wstydu. Od 2011 roku trwa ogólnopolska kampania edukacyjną „Sucha noc. Śpijcie spokojnie” (pomysłodawcą jest marka DryNites), która ma na celu przełamywanie tabu,a w efekcie pomóc tysiącom polskich rodzin spokojnie przejść przez etap nocnego moczenia ich dzieci.W kampanię zaangażowali się eksperci, a ich porady znaleźć można na stronie internetowej http://www.suchenoce.pl/
 Moczenie nocne dzieci jest powszechniejsze niż sobie możemy wyobrazić. Zmoczenie łóżka w nocy zdarza się w Polsce ponad 400 tyś. dzieciom  powyżej 4. roku życia. Jest to zjawisko dotyczące średnio co trzeciego dziecka w wieku 4 lat i co piątego dziecka w wieku 4-7 lat.  Warto pamiętać, że dla większości dzieci jest to naturalny etap rozwoju, a umiejętność trzymania moczu przez całą noc jest najtrudniejszą do wypracowania podczas nauki korzystania z toalety. Niestety w społeczeństwie wciąż pokutuje wiele mitów związanych z nocnym moczeniem, a rodzice rzadko potrafią zapewnić swoim dzieciom odpowiednie wsparcie. Aby tę sytuację zmienić, marka DryNites – numer 1 na świecie wśród majteczek na moczenie nocne dzieci – zapoczątkowała w Polsce kampanię edukacyjną „Sucha noc. Śpijcie spokojnie”. Jej główne cele to zwiększenie świadomości społecznej na temat nocnego moczenia dzieci i zmiana podejścia do tego zjawiska w naszym kraju.

W związku z brakiem dostatecznej informacji na temat moczenia nocnego problem ten może wywołać niepotrzebne obawy oraz presję. Z kolei brak odpowiedniej rozmowy z dzieckiem dotkniętym syndromem moczenia nocnego, a także z jego rówieśnikami, może być źródłem wstydu i niskiej samooceny.

W ramach kampanii dotychczas przygotowana została bajka pt. „Najtek i przyjaciele” pokazująca, że moczenie nocne nie powinno być powodem wstydu zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców. Bajki czytają Dorota Zawadzka, ekspert kampanii, oraz aktor Rafał  Królikowski. Opisane w niej historie uczą dzieci tolerancji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, również tych dotyczących moczenia nocnego. Na zakończenie drugiej części Sonia Bohosiewicz śpiewa kołysankę pt. „Śpijcie spokojnie”.
Dodatkowo  bajka i kołysanka zostały załączone do pakietu edukacyjnego, który w ramach kampanii edukacyjnej trafiła do 600 przedszkoli w całej Polsce. W pakiecie znalazły się przydatne wskazówki dla rodziców dotyczące emocji związanych ze wstydem w życiu dziecka oraz syndromu moczenia nocnego, a także przeznaczone dla nauczycieli konspekty czterech zajęć na temat przyjaźni i kłopotliwych sytuacji, z jakimi może mieć do czynienia przedszkolak."Fajna akcja, mam nadzieję że dotrze do szerszego grona rodziców i przestanie być problemem ukrywanym  w domu.


6 komentarzy:

 1. Bardzo fajna akcja, my akurat z moczenie w nocy nie mamy problemów, zdarzy się raz na jakiś czas, jednak mały ma dopiero 3 lata wiec nie wymagam od niego nie wiadomo czego. Za to z kupką mamy problemy:/ bo nigdy zdążyć nie może:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uporacie sie i z tym, kwestja czasu, musisz obserwować przez tydz. uwaznie zachowanie swojego brzdąca i napewno zauważysz kiedy się kręci na kupkę, on jest jeszcze malutki i potrzebuje wsparcia. wykorzystac tez możesz fizjologję czyli za każdym razem rano wysadzać na nocniczek, wtedy zazwyczaj się dziecko wypróżnia oraz po każdym posiłku, u nas to działa, Maja zazwyczaj rano robi kupkę, jeśli nie zrobi jesteśmy w pogotowiu, czerwona lampka uwagi skupia sie na Majce:P

   Usuń
 2. Alez ja doskonale wiem kiedy on chce kupkę, wchodzi wtedy pod stół:). Kwestia tylko tego aby przekonać go, że lepiej szybciutko pójść do wc, a nie chować się i w ostatniej chwili biec :). Tego nie potrafię, z resztą wg niego majteczki są głodne... ( wiem obrzydliwa teoria)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 3 - latek wie lepiej:P cierpliwość jest cnota przy dzieciakach, moja siosta ma szkraba w tym samym wieku co Twój brzdąc, mówi nieraz że z babcia by uciekły gdzie pieprz rośnie przed nim, mały szatan:P jedynie tata ma na niego zbawienny wpływ...

   Usuń
 3. Tata mówisz? W sumie u nas tata ma większy posłuch... Hahah wyśle tate na rozmowe z synem! Dzięki za pomysł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie niech pogadają sobie po męsku!!! Mojego siostrzenca tata nauczył sikać jak facet heheheh... cos w tym musi byc:P

   Usuń

Dziękuje serdecznie za odwiedziny na naszym kawałku blogosfery :-D Jeśli podobał Ci się post zostaw mały ślad w postaci komentarza, tym samym zapraszasz mnie do swojego świata:-)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"Dzieci tu były" (9) 2017 (3) akcesoria do sesji (3) Ankieta (1) buduar (16) buziaczek (2) candy (14) car boot (1) chalkpaint (6) chorujemy (18) ciąża (26) Ciocia Marzenka (1) codzienność (80) dekoracje (14) dialogi rodzinne (42) Diy (71) dom (25) dryNites (4) dylemat (37) dzidziuś (45) emigracja (6) film (6) fotorelacja (128) gadzety (48) ikea (3) ikea material (2) inspiracje (65) instagram (4) jedzenie (9) Kalendarz adwentowy (8) kolka (1) konkurs (15) kreatywnie (33) książki (13) Kto czyta nie błądzi (2) licytacja (6) linki (24) list do Mai (1) mama (22) Marlenka (11) miesiecznica (25) modowe inspiracje (23) moj pierwszy raz (97) Moja słodka codzinność (170) Mój pierwszy raz (2) muzeum (1) od (1) odnawiam (6) ogródek (16) paplam (42) pieluszki (1) pokój dziecinny (27) pomagamy (3) porady (55) poród (3) pro (1) Przegląd z telefonu (13) przepis (23) przeróbki (9) recenzja (29) recykling (3) rodzina (19) rozdawajka (5) sen (8) sesja (16) stylizacje (7) swieta (48) Szkoła Maja (8) szycie (92) teledyski (20) testujemy (19) tilda (67) trudne tematy (10) tutek (37) tutorial (3) umiejętności (59) upolowane (16) uroczystosc (39) wakacje (5) wojna (1) wspomnienia (7) wycieczki (5) wydatki (9) wygrana (5) wykroje (20) wymianka (7) wyniki (13) wyróżnienia (7) wystrój (22) Wywiad z dzieckiem (2) wyzwanie (3) zabawa (24) zabawki (26) zabawy (40) zabki (9) zdobycze wyprzedażowe (9) zębowa maskotka (2) zęby (8) zrzucam kilo za kilem (4) zwiedzamy (18) żywność (9)