poniedziałek, 26 marca 2012

Brzuszek w samolocie- odnosnie latania w ciazyWiele przyszłych mam musi lub chce podróżować samolotem. Co powinna wiedzieć kobieta spodziewająca się dziecka o podróżowaniu tym środkiem komunikacji?

Przede wszystkim musi zapytać o to swojego lekarza. On wówczas określi, czy nie ma przeciwwskazań i czy lot będzie bezpieczny dla niej i dziecka. Podróż samolotem łączy się z ryzykiem, ponieważ dziecko może być narażone na promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku,  a także na promieniowanie kosmiczne podczas lotu. Szacuje się, że najbezpieczniejszy jest okres między 14 a 27 tygodniem ciąży. Większość urządzeń kontrolnych wytwarza pole elektromagnetyczne, które nie jest jednak szkodliwe dla ciężarnych kobiet.  
Wiele kobiet w ciąży dobrze się czuje podczas podróży samolotem. Sam lot nie jest niebezpieczny, komplikacje mogą pojawić się w czasie startu i lądowania, ponieważ wtedy dochodzi do dużych przeciążeń, a to z kolei powoduje zmiany w przepływach naczyniowych.

Latanie samolotem dla kobiety w zaawansowanej ciąży, czyli po 27 tygodniu, może być o wiele trudniejsze do zniesienia. Ujawniać mogą się wówczas takie dolegliwości, jak bóle krzyża i spojenia łonowego, zmęczenie, bóle pleców, kurcze łydek. Dlatego przyszłej mamie zaleca się spacerowanie po pokładzie, picie dużej ilości wody, stosownie łagodnych środków rozkurczowych oraz magnezu. Wszystko oczywiście zgodnie z zaleceniem lekarza. Na 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu należy w ogóle zrezygnować podroży samolotem do czasu porodu. Jeśli jednak przelot jest nieunikniony, mama musi mieć przy sobie kartę ciąży i wszystkie aktualne badania


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje serdecznie za odwiedziny na naszym kawałku blogosfery :-D Jeśli podobał Ci się post zostaw mały ślad w postaci komentarza, tym samym zapraszasz mnie do swojego świata:-)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety